BABA OĞUL FUTBOLCULAR

0 353

Baba oğul futbolcular | Futbol sevgisi çoğu zaman babadan oğula geçerek, aile içinde yeşerir. Bazı ailelerde ise durum farklı. Futbol sevgisi ile birlikte futbol yetenekleri de aile içinde nesilden nesile geçiyor.

İşte baba oğul futbolcular: 

Ne demişler? “Armut dibine düşermiş” . İşte bu sözün ispatı olan bu durumlarda profesyonel futbolcuların oğullarının da profesyonel anlamda futbol oynadıklarına şahit oluyoruz. Kimi insanların düşüncesine göre futbolcu bir babanın oğlu olmak, profesyonel anlamda futbol hayatına 1-0 önde başlamak demek olsa da, kimilerine göre babaların futbol dünyasındaki yeri oğullarının üzerinde her zaman bir baskı unsuru olarak kalıyor.

İşte 3 tane, Babadan Oğula Futbolcular

Johan Cruyff – Jordi Cruyff

johan-cruyff-jordi-cruyff

Jordi Cruyff ,1974 yılında dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcuları arasında gösterilen, geçtiğimiz dönemde kaybettiğimiz Hollandalı futbol efsanesi Johan Cruyff’un oğlu olarak dünyaya geldi. Futbola Ajax altyapısında başlayan Jordi, daha sonra babasının teknik direktörlüğünü yaptığı Barcelona’nın altyapısına transfer oldu. Barcelona’nın B takımında profesyonel olan Jordi, 2 sene burada oynadıktan sonra A takıma yükselmeyi başardı. Babasının teknik direktörlük yaptığı Barcelona A takımında inişli çıkışlı bir performans gösteren Jordi, iki yılda çıktığı 47 maçta 14 gol atma başarısını gösterdi. 1996 yılında babası Johan Cruyff, takımdaki teknik direktörlük görevini bırakınca Jordi de bir başka dünya devi Manchester United’a transfer oldu ancak dört yıllık İngiltere macerasında sadece 34 maça çıkabildi. İngiltere’den ayrıldıktan sonra kariyeri düşüşe geçen Jordi, tekrar İspanya’ya döndü ancak bir türlü kendinden beklenen çıkışı gösteremedi. Kariyeri boyunca vasatı aşamayan Jordi Cruyff, belki de dünyaca ünlü bir futbolcu babaya sahip olmanın zorluğunu yaşadı ve her zaman Johan Cruyff’un gölgesinde kaldı…

Peter Schmeichel – Kasper Schmeichel

peter-schmeichel-kasper-schmeichel

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden biri olarak gösterilen Danimarkalı futbolcu Peter Schmeichel’ın oğlu Kasper de kaleci olarak futbola başlayınca tüm dünyanın gözü genç Kasper’in üzerinde toplandı. Peter Schmeichel kariyerinin en parlak günlerini Manchester United formasıyla geçirmiş olsa da futbolu Manchester City formasıyla bırakmıştı. Aynı dönem oğlu Kasper’i de City’nin alt yapısına emanet eden Peter, eldivenlerini de bir sonraki jenerasyona devretmişti. Manchester City’de profesyonel olan genç Kasper, uzun süre İngiltere alt liglerindeki takımlara kiralandı ve tecrübe kazanması beklendi. 2005-2009 yılları arasında tam beş farklı takıma kiralanan Kasper, bir türlü istenen seviyeye gelemedi ve 2011 yılında artık dünya futbolu kendinden ümidi kesmeye başlamışken yolu Leicester City’le kesişti. Leicester City’nin kalesinde kendini bulan Kasper, önce takımının Premier Lig’e çıkmasına yardımcı olurken, 2016 yılında ise Leicester City’nin tarihi bir başarıyla Premier Lig’i kazanmasında büyük rol oynadı. Bu başarıyla birlikte Kasper Schemichel, yeteneğin babadan oğula geçebildiğinin adeta canlı bir kanıtı oldu.

Zinedine Zidane – Enzo Zidane Fernandez

zinedine-zidane-enzo-zidane-fernandez

Futbol yeteneklerini bir sonraki jenerasyona aktaran oyunculardan biri de dünyanın gelmiş geçmiş en yetenekli futbolcularından biri olan Zinedine Zidane. Futbola 2006 Dünya Kupası finaliyle veda eden Zidane, ardında birbirinden önemli kupalarla dolu bir miras bıraktı. Ancak belki de hepsinden önemlisi Zidane, içinde yanan çok değerli futbol meşalesini oğullarına bıraktı. Şimdilerde Real Madrid’in teknik direktörlüğünü yapan Zidane’ın dört oğlu da İspanyol devinin altyapısında futbola başladı. Luca, Theo ve Elyaz şu an altyapıların farklı yaş gruplarında oynasalar da en büyük oğlu Enzo, bu yıl ilk kez düzenli bir şekilde A takımla birlikte antrenmanlara çıkmaya başladı. Gelecek vadeden futbolculardan biri olarak gösterilen Enzo’nun zor da olsa babasının başarılarını tekrar edip edemeyeceğini ise zaman gösterecek…

Yorum Yok

Cevap Bırakın