BAŞARILARIMIZ

BAŞARILARIMIZ

BAŞARILARIMIZ

Türk spor tarihinin en önemli kulüplerinden biri olan Altay Spor Kulübü, futbol başta olmak üzere birçok spor dalında ilklere ve başarıla imza atmıştır.

 TARİHİMİZDEN NOTLAR: 

—Siyah – Beyaz Gerçeği:

Siyah – Beyaz renkleri Türk futbol tarihinde benimseyen ilk takım Altay Spor Kulübü’dür. Sanıldığı gibi 1903’te kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü siyah beyaz renkleri kullanan ilk takım değildir. BJK’nin kuruluş renkleri siyah ve kırmızı’dır. Altay Spor Kulübü’nün renklerinden siyah Birinci Dünya Savaşı sonrası Türk milletinin yasını, beyaz ise Türk milletinin alnı ak, şerefli mücadelesini simgelemektedir. BJK bu renkleri uzun yıllardan sonra benimsemiştir.

—İtalyan Futbol Kulübü’nü kapattıran galibiyet:

1918 yılında Altay, İtalyan kulübü Garibaldi’ye karşı yaptığı karşılaşmayı (10 – 0) gibi bir skorla kazanınca buna çok sinirlenen İtalyan General Konsolosluğu, Garibaldi Futbol Kulübü’nün faaliyetine son verir.

—İlk Deplasman Takımı:
1923’te Türk Futbolunda ilk deplasman yapan takım Altay olmuştur. Başkent Ankara’ya yapılan bu seyahatin çok başarılı olması üzerine, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Türk sporcularının 1924 Paris Olimpiyatları’nda yer almasına karar vermiştir. 1924’te Fransa’da mücadele eden kafilede, futbolcu olarak Hamit Aslan ve atlet olarak Sait Odyak Altay’ı temsil etmiştir.

— İlk kulüp marşı:

Bir Türk kulubüne ait ilk orijinal marş Altay Spor Kulübü’ne aittir. Said Odyak tarafından 1920-1928 yılları arasında yazılan bu marş, Türk Spor tarihinde bir ilktir.

—Türk Futbolunda Modern Taktik Anlayışı:

Türk futbolunda modern taktik ilk kez Altay’da, Vahap Özaltay öncülüğünde vücut bulmuştur. Fransa ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde futbol ve taktik anlayışını geliştirdikten sonra yuvasına dönen Özaltay, Avrupa’da öğrenmiş olduğu VM sistemini, İsviçre Sürgü sistemini, 4-3-3 ve 4-2-4 modern sistemlerini Altay’da uygulamıştır.

—Futbol Şehidimiz:

27 Aralık 1929 tarihinde Altınay’a karşı verdiğimiz mücadele de futbolcularımızdan Vehbi aldığı sert bir darbe nedeniyle sahada yaşamını yitirmiştir. Ayrıca Altay’ın Efsane ismi Vahap Özaltay’da kulübümüz kongresinde yaptığı konuşma sırasında kalbine yenik düştü ve Altay çatısı altında vefat etti.

—A Milli Futbolcularımız
Altay çatısı altında yetişmiş, senelerce Altay adına mücadele etmiş pek çok futbolcu üç İstanbul takımına transfer olduktan sonra milli takımda görev almıştır. Ancak 17 futbolcu, İstanbul kontrolündeki A Milli Takım’da Altay forması altında mücadele etme şerefine ulaşmıştır.

Altaylı futbolcular toplam 85 kez A Milli, 100’lerce kez de Ümit Milli olmuştur. Bu futbolculardan bazıları; Hamit Arslan, Vahap Özaltay, Kaya Köstepen, Varol Ürkmez, Numan Okumuş, Ayfer Elmastaşoğlu, Erol Togay, Mustafa Denizli, Sebahattin Erboga, Mustafa Turgut, Zafer Bilgetay, Şeref İncirmen, Hakan Kutucuoğlu, Şanver Göymen, Fatih Tekke, Hasan Özer, Erhan Albayrak’dır.

—En Golcü Futbolcumuz, Gol Kralımız

Altay Spor Kulübü tarihinin en golcü futbolcusu zamanın efsane ismi Mustafa Denizli’dir. B.Mustafa lig tarihinde attığı 117 golle Altay’ı 100’ler kulübünde temsil etmektedir. Aynı zamanda 1979–80 sezonunun gol kralıdır.

Ayrıca;

Kendi bünyesinden iki kulüp daha çıkaran (Altınordu-Göztepe) ilk Türk takımıdır.
Altaylı Hamit Aslan, İzmir’in ilk milli futbolcusudur.
Altaylı Said Odyak, İzmir’in ilk milli atletidir.

— Başarılarımız:
32 sezon boyunca oynanan İzmir Ligi’nde toplam 12 kez İzmir Şampiyonu olarak en yakın rakibinin 2 katı kadar şampiyonluk yaşamıştır (1923-24,1924-25,1927-28,1928-29, 1930-31, 1933-34, 1936-37, 1940-41, 1945-46,1947-48,1950-51,1953-54)

1955–1959 yılları arasında toplam 4 sezon oynanan İzmir Profesyonel Ligi’nde 2 kez şampiyon (1956–57,1957–58), 2 kezde ikinci olmuştur. Diğer 2 senede KSK ve İzmirspor birer şampiyonluk yaşamıştır.

Altay Spor Kulübü, Türkiye’nin en önemli iki numaralı kupası olan Türkiye Kupası’nda toplam 7 kez final oynayarak en çok final oynayan Anadolu takımı unvanına sahiptir, aynı zamanda 1966–67 sezonunda Türkiye Kupasını İstanbul sınırlarının dışına taşıyan takımdır. 1966–67 ve 1979–80 sezonlarında Türkiye Kupası’nı müzesine taşımıştır.

Türkiye’de lig başarıları 3 İstanbul takımı ve Trabzonspor arasında paylaşılmaktadır. Bu takımlar dışında Türkiye Ligi’ni ilk üç içerisinde en fazla bitiren 5 takımdan biri Altay Spor Kulübü’dür. Diğer 4 kulüp ise Eşkişehirspor, Samsunspor, Gençlerbirliği ve Gaziantepspor’dur. Altay Spor Kulübü 3 İstanbul takımının ardından Türkiye Birinci Ligi’nde en uzun süre mücadele eden takımdır (41 sezon)

Ayrıca 2002-2003 sezonun 25. haftasında Fenerbahçe’yi deplasmanda 1-0 yenerek sezonun sürprizine imza attığı için Hepsibahis firması tarafından sezonun en iyi performansı ödülüne aday gösterilmiştir.

UEFA Kupası’nda ilk kez mücadele eden Türk takımı Altay’dır. Aynı zamanda Kupa Galipleri Kupası’na katılan ilk Anadolu kulübü yine Altay Spor Kulübü’dür. UEFA Kupası ve Kupa Galipleri Kupası’nda 3’er kez, Balkan Kupası’nda 2 kez ve Inter-Toto Kupası’nda 1 kez olmak üzere, 9 sezon Türkiye’yi Avrupa’da temsil etmiştir. Altay, Avrupa Kupalarında şu takımlarla mücadele etmiştir; AS Roma (İtalya), Benfica (Portekiz), Carl Zeiss Jena (F.Almanya), Standard Liege (Belçika), Bastia (Fransa), Diösgyöri (Macaristan), Lyn Oslo (Norveç), Shamrock Rovers (S.İrlanda), Panionios (Yunanistan), Steagul Rosu Brasov (Romanya), Slavia Sofia (Bulgaristan)