BİR KULÜP, BİR İNSAN, BİR ÖMÜR: GUY ROUX

0 264

Guy Roux | Menajerlik oyunlarında hepimizin hayalidir bir takımı alt liglerden alıp Şampiyonlar Ligi’ne kadar götürmek. Bu yolda kimimiz kötü giden birkaç sezonun ardından hayallere elveda dedi, kimimiz ise o takımı Şampiyonlar Ligi’ne götürüp ilk maçında o meşhur müziği açarak ayağa kalktı. Oyun dünyasına gerek kalmadan bunu gerçekleştiren isim ise Guy Roux.

“Bizim Monaco gibi bir prensimiz yok, Inter’e yardım eden Pirelli gibi bir dev arkamızda değil, Juventus’un sahip olduğu Ferrari fabrikasının da desteğini almıyoruz. Ben bunlardan yoksun olarak nasıl mı başarılı oluyorum. Çünkü işi biliyorum!”

Guy Roux

1961 yılından 2005 yılına kadar dünya tarihinde pek çok şey değişti. Duvarlar inşaa edilip yıkıldı, rejimler değişti, liderler yerini kaybetti ama Guy Roux’un Auxerre’deki teknik direktörlük görevi değişmedi. Tam 44 yıl boyunca mavi-beyazlı ekipte görev yapan Roux, 890’ı 1. Lig maçı olmak üzere yaklaşık 2000 maça çıkarak bu alanda kırılması zor bir rekora imza attı. 18 Ekim 1938 yılında Auxerre’e yaklaşık 500 km uzaklıktaki Colmar’da dünyaya gözlerini açan Roux, emekli olduğunda “7 yaşında kendime hayatım boyunca her gün futbol oynamak istiyorum dedim ve hemen hemen bunu gerçekleştirdim” diyor. 22 yaşına kadar sürdürdüğü pek de parlak olmayan futbolculuk kariyeri Auxerre’nin teknik direktör arayışına geçtiği 1961 yılı ile birlikte bambaşka bir boyut kazanıyor. 15 yaşından beri hayalini kurduğu teknik direktörlük fırsatını kaçırmak istemeyen Roux, yönetime Auxerre için gerekirse odun bile kesebileceğini dile getirdiği bir başvuru mektubu yolluyor. Kulüp başkanı gelen başvurular arasında en az maaşı isteyen ve en genç kişiden gelen teklifi kabul ediyor. Böylece Roux, 1961 yılında aylık 600 frank karşılığında teknik direktörlük kariyerine start veriyor.

guy-roux-3

Çiftçilerden gübre oyuncu eşlerinden önlük

Roux göreve başladığında ilk hedeflerinden biri yaklaşık 40.000 nüfusa sahip olan Auxerre halkını takımla bütünleştirmek oluyor. Fransa’nın kalbi olarak bilinen Doğu Fransa Bölgesi’nde yer alan Auxerre mütevazı nüfusuna rağmen ülkenin önemli merkezlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Büyük oranda çiftçilik ve ahşap üretimi ile geçimini sağlayan Auxerre halkı Fransızların olmazsa olmazı şarap sektöründe de oldukça önemli bir konumda bulunuyor. Roux şehrin imkanlarından faydalanmak için kapı kapı geziyor, çiftçileri keçilerini takıma bağışlamaları için ikna etmeye çalışıyor. Auxerre’nin ilk oyun sahalarından biri de bu çiftçilerin bağışladığı gübreler ile oluşturuluyor. Bununla yetinmeyen Roux antrenmanlarda kullanmak için futbolcu eşlerinden de önlük dikmelerini istiyor. Uzun süre kulübe ilk gelip en son çıkan kişi oluyor, antrenmanlarda daha önce bir bölgesel lig takımında görülmemiş çalışmalar gerçekleştiriyor ve tüm bu çalışmalarının ilk meyvesini 1970 yılında Bölgesel Lig’ten 3. Lig’e çıkarak alıyor. 4 sezon sonra da 2. Lig’e yükselen Roux’un ekibi 1979 yılında daha sonra 4 defa kazanacağı (1994, 1996, 2003, 2005) Fransa Kupası’nda ilk defa final oynuyor fakat uzatmalarda 4-1 kaybederek kupayı rakibi Nantes’a kaptırıyor. Fransız teknik adamın ayak seslerini iyiden iyiye duyuran olay ise 1979/80 yani Roux’un Auxerre’deki 18. sezonunda 2. Lig’te kazanılan şampiyonluk oluyor.

cisse

Ustalık dönemi

Roux, Fransa’nın en üst noktası 1. Lig’teki ilk döneminde biraz bocalasa da 1983/84 sezonunu 3. bitiriyor ve bu ligdeki kalıcılığını ispatlıyor. Bu başarıya 2 gol ile katkıda bulunan isim ise hepimizin yakından tanıdığı Eric Cantona oluyor. 1981 yılında Auxerre altyapısında futbola başlayan “The King”, Guy Roux’un futbola kazandırdığı isimlerin (Alain Goma, Djibril Cisse, Philippe Mexes, Lourent Blanc, vs) başında geliyor. Auxerre altyapısından çıkan bir diğer isim Basile Boli ise “İnsanlar onun heykelini dikmeli” diyor Roux için. Cantona ve Boli gibi altyapısından yetişen pek çok yetenekli oyuncu ile başarılar yakalayan Auxerre yetiştirici takım kimliğine uyarak bu isimleri Avrupa’nın önde gelen takımlarına servis ediyor zamanla.

Artık başarı dönemi geliyor ve Roux’lu Auxerre 1994 yılında Fransa Kupası’nı kaldırıyor. Hemen 1 sezon sonra ise mavi-beyazlı kulüp tarihi yıllarından birini yaşıyor ve 1995/96 sezonunu hem Fransa 1. Lig şampiyonluğunu hem de Fransa Kupası’nı kazanarak kapatıyor. Devam eden yıllarda Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final, UEFA Kupası’nda yarı final, Inter-Toto şampiyonluğu ve 2 Fransa Kupası şampiyonluğu daha yaşayan Roux, 2005’te Sedan’ı yenerek kazandıkları Fransa Kupası’nın ertesi günü düzenlediği basın toplantısında “İlk yıl korkunç geçecek ancak yedek kulübesinde ölmediğim taktirde eninde sonunda emekliliğimin ilk yılını yaşayacaktım ve ben kulübede ölmek istemiyorum” sözleri ile 44 yıldır sürdürdüğü teknik direktörlük kariyerine son veriyor (2007’deki 4 maçlık Lens macerasını görmezden gelelim). Bir Fransız yöneticinin sarf ettiği “Roux’suz Auxerre, Eiffel’siz Paris’e benzer” cümlesi ise Roux’un Fransa futbolundaki yerini özetler nitelikte oluyor.

Guy roux

Motor sıcak mı?

Guy Roux hakkındaki meşhur hikayelerinden bahsetmemek tabii ki olmaz. Oyuncularının saha dışında ne yaptığını komplike bir muhbir ağıyla takip etmesiyle bilinen Guy Roux, oyuncusu Boli’nin akşam motoruyla dışarı çıktığı haberini alması ile harekete geçer ve Boli bir sonraki akşam dışarı çıkmak için hazırlandığında motorunu demirlere zincirlenmiş halde bulur. Verdiği bu cezayı yeterli bulmayan Guy Roux zincir masraflarını da oyuncusunun cuzi miktardaki maaşından keser.

Maç esnasında tribüne giden topu geri vermeyen taraftarı maç sonunda bulup topu alması, gece yarıları oyuncularını yakalarından çekerek gece kulüplerinden çıkarması, oyuncularının arabalarının kaputlarını elleyerek motorun sıcaklığına bakması hatta ve hatta arabaların kilometrelerini kontrol ederek oyuncularının Paris’e gidip gitmediğini (Fazladan yapılmış 400 km Paris’e gidip geldiği anlamına geliyordu) kontrol etmesi Roux’un efsaneleşmesinde katkısı olan hikayelerden bazıları.

511250

Cantona ve Guy Roux

Guy Roux’un Auxerre altyapısından çıkardığı oyuncular arasında ilk sırada gelen Eric Cantona, hırçın yapısını kariyerinin ilk basamaklarında göstermeye başlıyor. 1983/84 sezonunun başında Auxerre rezerv takımının Cournon-Le Cendre ile oynadığı maçı Roux da takip eder. Maçta rakip takım oyuncularının Cantona’ya sert müdahalelerine rağmen hakemden ses çıkmaz. Bir sonraki faule dayanamayan Cantona rakibine cevap verir ve rakibi maça devam edemez. Bu hareket üzerine Cantona’ya sinirlenen rakip takım oyuncuları maç bitiminde soluğu Auxerre soyunma odasının önünde alırlar. Kapıya çıkan Roux, Cantona’ya zarar vermeleri halinde geceyi karakolda geçireceklerini iletirken Cantona orada belirir ve elindeki çantasıyla önüne gelene saldırmaya başlar. Roux’un araya girmesi ile sona eren kavganın bitiminde teknik adam tüm oyuncuları soyunma odasına sokar ve zarar gören oyuncularla ilgilenir.

1987/88 sezonunda ise Roux ve Cantona’lı Auxerre sezon öncesi kampında Polonya’ya gider. Mielec kentinde maça çıkan mavi-beyazlı ekipte rövaşatayla harika bir gole atan Cantona’ya maç bitiminde tribünden atılan bir yumurta isabet eder. Bunun üzerine deliren Cantona tribünlere doğru yönelir bu esnada oyuncusunu tutmaya çalışan Roux bu olayı daha sonra “Onu montundan tutmaya çalıştım ama sürat teknesinin arkasına bağlanmış bir su kayağındaymışım gibi beni sürükledi” cümlesiyle anlatıyor. Roux’tan kurtulan Cantona, hocasının “Eric, komünist Polonya’dayız, 10 yıl yersin, biz de bu ülkeden bir daha çıkamayız” uyarısını duymuyor bile ve tribünlere tırmanıyor. Neyse ki Cantona tribünde aradığı kişiyi bulamıyor ve Auxerre kafilesi Fransa’ya dönmeyi başarıyor.

Yazar: Mert Sarıbaş

mertsrbs@gmail.com | twitter.com/saribasmert

Kaynak. Hayatım Futbol

Benzer Haberler

Yorum Yok

Cevap Bırakın